Arifan İlmi ve Fikri Araştırmalar Vakfı Sivas - Türkiye
02.08.2019
Ömer Faruk Akkaya
DOLAR FETVASI

DOLAR VE ALTINLARI BOZDURMAK DİNÎ BİR VECİBEDİR/ SORUMLULUK VE MAL İLE YAPILAN BİR CİHATTIR!
 
    Müslümanlar olarak çok zor bir süreçten geçmekteyiz. Bu süreçte küffara karşı mücadelede her bir Müslümanın yerini alması ve imkânı nispetinde mücadele etmesi kendisine şüphesiz dinî bir vecibedir/sorumluluktur. Kafirler ile savaş bazı durumlarda farz-ı kifâyedir. Ancak dışardan bize karşı bir savaş varsa bu durumda bizimde onlara karşı imkanımız nispetince misli ile karşılık vermemiz her bir ferdimiz için ayrı ayrı dinî mesuliyettir.
 
Ömrünün baharında kundakta evlatlarını ve duvağı henüz kurumamış gelinleri geride bırakarak Hakk’a doğru vatanı ve tüm değerleri uğrunda şehit olan civan delikanlılarımız ve aslan yiğitlerimiz yaşadığımız vatan ve mukaddesat için ahirette alınlarını ak edecek şekilde sorumluluklarını en yüce şekilde; canlarını vererek al kanları ile toprağa bedenlerini kurban ederek yerine getirdiler. 
 
Onlar yerli ve milli değerleri için yapmaları gerekeni yaptılar; Can verip şehit oldular. Şimdi sıra bir kuruş ile de olsa küffarın başlattığı para savaşında, şehitlerin canlarını siper ettiği vatanımızı ve dinimizi paranın ve kesenin kurbanı kılmamak için DÖVİZLERİ ve ALTINLARI BOZDURMAYA GELMİŞTİR. 
 
Allah yolunda cihat can ve mal ile yapılır. Can ile cihat nihayetinde en ulvi şekli ile şehadet ile neticelenir. Mal ile cihat ise hakkın yoluna infak ile olduğu gibi küffarın oyununu bozmak için de misli ile karşılık verilerek de yapılmalıdır. Misli ile karşılık ise; dolarları ve altınları bozdurarak cevap vermektir. İmkânı olan her bir Müslümanın bu ülkemizi çökertmeye yönelik başlatılan para savaşında karşılık vermek sureti ile yerini mutlaka alması dini bir vecibedir. 
 
Döviz ve altın bozdurmak içinde bulunduğumuz durum gereği ALLAH YOLUNDA İNFAK ECİR VE SEVABI İHSAN EDECEĞİ GİBİ AYNI ZAMANDA CİHAT SEVABINA DA NAİL KILACAKTIR. 
 
Devlet BAŞKANIMIZ’ın, dolar ve altınların bozdururmasını talep eden açıklamasından sonra her bir ferdin  imkanı müsbetinde bu talebe icabet etmesi dinî bir sorumluluktur.  
 
Para üzerinden ülkemize karşı savaş ilan edildikten sona; ziynet eşyalarımızı ve yastık altında bekletilerek piyasadan geri tutulan dolarları bozdurmamak mal ile cihadı gereği gibi anlamamaktan kaynaklanır ve bu durum manen bir sorumluktur.
 
 
Ömer Faruk AKKAYA
Anadolu Alimler Birliği BAŞKANI